4 Ağustos 2010 Çarşamba

23 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

23 Aylık Bebekler :


Küçük toplara çok rahat vurabilir.  Burak yapabiliyor
Kelimeleri birleştirerek kısa cümleler kurar.  Burak yapabiliyor

Kelimelerde ekler kullanabilir.  Burak yapabiliyor
Vücudun bölümlerini tanır ve gösterebilir. Burak uzun süredir yapabiliyor
Resimlerde gördüklerini söyleyebilir. Burak yapabiliyor
Söylenenleri anlar ve uygular.   Burak yapabiliyor
Giysisinin bir parçasını giyebilir.Burak yapabiliyor
Söylenen şarkılara eşlik eder.  Burak yapabiliyor
İzlediği dansları yapmaya çalışır. Burak yapabiliyor
Tuvaleti geldiğinde haber verir.  Asla yapmıyor
Mutfakta kullanılan eşyalara ilgi duyar. Burak yapabiliyor
Diğer çocuklarla oyunlar oynar.  Burak yapabiliyor
Kapıları açıp kapatabilir.  Burak yapabiliyor
Yardımla dişlerini fırçalayabilir.  Burak yapabiliyor
Değişik yiyeceklere ilgi gösterir. Burak yapabiliyor
Şekilleri tanır ve yerlerine yerleştirebilir. Burak yapabiliyor

23.ayFiziksel gelişim


2. yaş gününe yaklaşırken, muhtemelen kıyafetlerini kendisi çıkartabilir, bazılarını tekrar giyebilir. Bol tişörtler, montlar, fermuarlı pijamalar en kolay giyebildiği ve çıkartabildiği giysileridir. Kıyafetlere ve giyinmeye olan ilgisi, bu işin uzamasına ve oyun haline gelmesine neden olabilir. Bu ayda rahatlıkla dizlerini kırarak çömelebilir ve yerden bir şey alabilir. Ancak uzun süre çömelir pozisyonda kalamaz. Ayak parmaklarının ucunda yürümeyi deneyebilir ve iki ayağı yerden kesilecek şekilde zıplayabilir. Merdivenlerden kendi başına ve yardımınız olmadan inmeyi ve çıkmayı denemek isteyeceğinden dikkatli olun.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Altı veya daha fazla blok ile kule yapabilir, bir ipe tahta boncukları geçirebilir. Parmak ve elleriyle yapabileceği görevler verin, bir kaba kum veya kuş yemi doldursun ve aşağı fırlatsın, çiçekleri sulasın, oyun hamuru veya mutfak hamurlarını ezsin. Yemek pişirirken size yardım etsin. Oyun hamurları ve boyalarla sanat çalışmaları yapmasına izin verin, boyarken ve çizim yaparken sizi izlesin ve ardından sizin gibi yapmaya gayret etsin.
Sosyal ve duygusal gelişim


Diğer çocuklarla oynamaya ilgi göstermeye başlayabilir ve özellikle diğer çocukların ne yaptığını gözleyip aynısını taklit eder. Kendinden büyük bir kardeşi varsa gün boyu onun peşinden dolaşır. Büyük kardeşlerinden gördüğü gibi küçük basket topunu yere atıp tutmaya çalışabilir, büyük çocuklarla güreşebilir, oyunlara dahil olabilir. Kardeşinin sevgisini kazanmak için gofretini veya diğer eşyalarını paylaşmayı önerebilir. Yüz mimikleri yaparak sizi ve kardeşini eğlendirmek ister.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eğer yeni bir bebek bekliyorsanız, doğumdan 3-4 ay önce bu konuda çocuğunuzla konuşmaya başlamalısınız. Çünkü karnınız büyümeye başlayınca, zaten onun canını sıkacak büyük problemin çok uzakta olmadığını anlayacaktır.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaçınılmaz "benim" iddialarını azaltmak için, hepsini olmasa bile, en azından birkaç parça oyuncağını çift almayı düşünün. Özellikle araba ve kamyonlar gibi sevdiği oyuncakları benzer olursa, kardeşiyle veya arkadaşıyla birlikte kapışmadan oynayabilmeleri daha büyük olasılıktır.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genellikle iyi dinlenmiş ve keyifli olduğu zamanlarda oyun oynamayı tercih edin, oyun sürelerini kısa tutun, 30 ile 60 dakika bu yaşta uygundur.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Duygularını ifade edebilecek kelimeler bulmaya başlayabilir. İyiyi ve kötüyü, duygularını anlatan kelimeleri öğreterek çocuğunuzun duygusal zekasının gelişmesine yardım edebilirsiniz. Ona karşı empati uygulayarak, '"Parktan şimdi eve döndüğümüz için üzgün olduğunu anlıyorum." veya ", "Kardeşin kamyonunu seninle paylaşmadığı için kızdın." gibi cümleler sarf edin.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kendi ismini söylemeye veya "ben" kelimesini kullanmaya başladı mı? Eğer başladıysa, bu sizden farklı bir kişi olduğunu tam olarak anladığını gösterir. Bazı becerileri yaptığı zaman övmeniz ve alkışlamanız, kendine güveninin oluşmasında yardım edecektir.

Dil ve anlama gelişimi


23 aylık çocuğunuz iki basamaklı isteklerinizi muhtemelen yerine getirebilir. Örneğin; "Buraya gel ve otur ki ayakkabılarını giydirebileyim." gibi... En az 20 kelimeyi anlaşılır bir şekilde söyleyebilir. Kısa cümleler kurabilir. Basit sorulara cevap verebilir, örneğin "Adın ne?", "Kedi nasıl ses çıkarır?". Acıktığını ve susadığını anlatmak için kelime kullanabilir. Karşıt kelimeleri anlayabilir. Resimli bir kitaba bakarken küçük köpek, büyük köpek, küçük araba ve büyük arabayı sorduğunuzda gösterir.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kitap okumak, konuşma yeteneğini artıracak en iyi yoldur. Çeşitli nesnelerin olduğu kitapları seçin. Kitap okurken bazen durun ve "Köpek ne yapıyor?", "Çocuk nerede?" gibi sorular sorun. Objeleri işaret edin ve bildiklerinin isimlerini söylemesi için fırsat verin.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oyuncağını arabada unuttuğunu, saatler sonra bile hatırlayabilir. Kitaplarda gördüğü bazı hayvan ve eşyaları günlük yaşantısında gördüğünde tanıyabilir. Delikli şekil geçirilen oyuncağının çoğunu doğru delikten geçirebilir. Oyuncak lastik muzu yiyormuş gibi yapabilir ve maymunun muzu nasıl yediğini gösterebilir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Planlanmamış oyunlar yaratmasına fırsat verin. Bloklarla değişik kuleler ve trenler yapsın, yap-bozunu kendisi tamamlasın. Oyuncak telefon, market arabası, ev aletleri, yemek ve çay setleri verin, çevresinde büyüklerin yaptığı akti-viteleri oyun olarak taklit etsin.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Havalar çok sıcak ,sıcak bizden daha fazla çocukları etkiliyor gün içinde sık banyo yaptırmamıza ,cilt bakımına dikkat etmemize rağmen oğluşumun vücudu pişik oldu hep ,hele o bezi bağlıyoruz ya poposuna allahım nasıl dayanıyor bu çocuk diyorum bu sıcakta o beze ,yarım yamalak konuşmasıyla anne sıcak diyor bana , geçen hafta sonu denize götürdük hastalandı oğluşum özellikle sıcaktan çok etkilendi bakalım kış gelincede sıcak havalrı nasıl arayacağız.:)) burağın kelime haznesi çok gelişti söylediğimiz kelimelerin bir çoğunu doğru telaffuz ediyor ,kendini ifade edebiliyor , ne yapmak istediğini bize ne anlatmak istediğini çok rahat anlıyoruz .2 gün önce doktora gittik boyu 87cm kilosu 12,440 çıktı doktor genel durumu iyi görünüyor dedi çok mutlu olduk.bu arada yeğenimi yavaş yavaş kıskanmaya da başladı,ege doğup eve getirdiklerinde onu ilk önce sevimli bir bebek olarak görmüştü kalıcı bir bebek olduğunu tam anlayamamıştı :)) ve çok sevinmişti sürekli bacaklarından öpüyordu hepimiz ege'yi burağın yanında aşırı sevmemeye dikkat ediyoruz bir kaç gün önce iş dönüşü ege ye bakmak için üst kata çıktım birden burağın yanımda olduğunu unutup çok ilgilendim ege ile..bir baktım burak arkamda boynunu bükmüş turgayın kucağına gitmiş öylece duruyor ama öyle bir surat ifadesi vardı ki ne yapacağımı bilemedim farkında olmadan üzdüm oğluşumu,durumu düzeltmeye çalıştım ama iş işten geçti o gün için tabi.ama burakda çok seviyor ege yi anne bebek cici diyor bana ,bebeğe gidelim diyor evdeyken çok tatlılar çoookkk ...ne çabuk büyüyor çocuklar ,ege ye bakınca burak kocaman bir çocuk gibi geliyor bana (resimde solda egemiz sağda burağımız)..kocaman ve çok ama çok sevimli çok tatlı bir oğlum var ....büyüdüğünü görmek yarım yamalak konuşmasını dinlemek onun evladım olduğunu bilmek ona sarılmak onu koklamak o kadar o kadar çok güzel bir duygu  ki her gün eve işten bir an önce gidip göreyim sarılayım oğluma istiyorum ...keşke bana bir gün armağan etseler bütün gün hiçbir şey ama hiçbir şey yapmadan sadece oğluma sarılıp onu koklaya koklaya öyle duralım bütün gün öylece işte....keşke mümkün olsa ... çok sık yazamıyorum bloğa fırsat buldum şimdi yazayım dedim ... sevgiler herkese